Je jeden z nejčastějších takzvaných tichých zabijáků, lidově zvaný cukrovka. Jde o velmi závažnou chorobu, která většinou moc nebolí a často se na ní přijde až při jejích komplikacích. Cukrovka je chronické metabolické onemocnění. Existují dva typy diabetu:

  • Typ 1 – Vyskytuje se nejčastěji u mladých jedinců. Jde o postižení B buněk slinivky břišní, které nedokáží z nějakých důvodů vytvářet inzulín (hormon nezbytný ke zpracovaní cukrů v těle).
  • Typ 2 – Postižení tkání, které naopak nejsou schopny inzulín využít a cukry se hromadí v těle. Tímto typem diabetu je postiženo 92 % nemocných.

Při cukrovce jsou výrazně poškozovány endoteliální buňky (buňky na vnitřní straně cév) včetně důležitých bioaktivních látek, které regulují koronární průtok (cévy na srdci) a místní antikoagulační (protisrážlivou) rovnováhu.

Hyperglykemie (vysoká hladina cukru v krvi) snižuje aktivitu endoteliální NO výroby (oxidu dusnatého) a tím snižuje tvorbu důležitého vasodilatátoru NO roztahující cévy. Rovnováha systému je narušena.

Tepny i vlásečnice jsou velmi náchylné k spasmům (zúžení) a dochází k poruchám prokrvení. Krevní destičky u diabetiků jsou větší a dohromady s uvedenými okolnostmi, dochází k jejich častějšímu shlukování a ucpávání cév.

Akutní infarkt je 5x častější u diabetiků. Kouření a cukrovka je velmi smrtelná kombinace. Vysoký krevní tlak je u diabetiků 2x častější. Postupně jsou poškozovány orgány v těle, od poškození oční sítnice, až po postupnou ztrátu zraku. Dále dochází k poškození cévního zásobení ledvin a jejich selhávání. Periferie, zvláště dolní končetiny jsou nedokrvovány a dochází k poruše výživy. Někdy je nutná i amputace. Onemocnění dolních končetin je 17x-50x častěji než u zdravé populace. V důsledku špatného prokrvování tkáně dochází ke špatné výživě, ke špatnému hojení a časté jsou i infekce.

Po lékařské stránce se využívá tabletek, které nahrazují inzulín. Dále injekční inzulín a je nutná úprava jídelníčku. Diabetici většinou užívají spoustu dalších léků s nežádoucími vedlejšími účinky, při přídavných chorobách a mnohdy se jejich účinek a kombinace vzájemně nepříznivě ovlivňuje.

Důležitým faktorem je prevence vzniku cukrovky, a to především redukcí váhy, eliminací kouření, dostatkem pohybu a podobně. Je třeba se zaměřit udržení správného pH (pH7) odkyselením organismu pomocí organických čili pro tělo dobře vstřebatelných minerálů. Alkalizujeme tak mezibuněčnou tekutinu a tím ovlivňujeme metabolismus buněk, které postupně ztrácejí škodlivou kyselost, tím se zkvalitňuje cévní zásobení tkání nepoškozenými erytrocyty.

Pokud je u klienta obezita je velmi důležité, jak již jsem zmínila, začít s redukcí váhy, srovnáním pH a v neposlední řadě i s důkladnou detoxikací organismu, která nám pomůže výrazně ovlivnit poškození cév a zlepšit vlásečnicové prokrvení. Důkazem tohoto hojivého procesu jsou diabetičtí pacienti, kterým se otevřené rány, právě na dolních končetinách po 3-6 měsících nastavené individuální kúry, dle stavu klienta, zavírají.

Pokud je u klienta i vyšší hladina cholesterolu, pak je nutné doplnit výživu kvalitními omega 3, která se svými EPA, DHA, kyselinou linolenovou, betaglukany a dalšími složkami výrazně snižuje cholesterol, který podstatně poškozuje cévní stěnu a snižuje tím cévní zásobení tkáně.

Musíme se zaměřit i na případný boj s infekcí, a to vysokou hladinou imunoglobulinů. Tím dojde k posílením imunitního systému a ke zlepšení při regeneraci tkání. Díky růstovému hormonu a faktorům regenerace zlepšíme hojivost tkání a obranyschopnost organismu.

Před léčbou a po léčbě (Josef, 72 let)

zahájení léčby

Klient muž diabetik, věk 72 let. K amputaci prstů na levé končetině došlo po zranění (puchýře ze saunování) a rána se dlouhodobě nehojila. Jelikož u diabetiků dochází ke špatnému prokrvování a ucpávání cév a tím i poruše výživy končetin, je tedy někdy nutné přistoupit k amputaci. Vzhledem k narušení výživy a průchodnosti cév je i narušena citlivost a dochází často k neuropatiím. V případě, že si klient vlivem chůze, otlaků nebo šlápnutím na nějaký předmět může nohu poranit, tak jako u našeho klienta, pak opět dochází ke špatnému hojení. Klient měl takto otevřenou ránu půl roku a nedocházelo ke zlepšení i přes pravidelnou péči sestřiček z pečovatelské služby. Vstoupili jsme do tohoto procesu my.

po 3 týdnech léčebné kúry

Již po deseti dnech došlo ke snížení otoku a rána se začala stahovat. Nasadili jsme kúru k vnitřnímu užití – výživa, regenerace, prokrvení a detoxikace, to vše mělo velmi pozitivní vliv na rychlejší hojení a celkové zlepšení zdravotního stavu klienta. Na přiložených fotografiích můžete vidět výsledek po třech týdnech. Bohužel nemáme fotografii úplného zahojení, které záhy nastalo i k údivu ošetřovatelky. Jsme rádi, že jsme mohli opět přispět ke zkvalitnění života našeho klienta.

Osobní zkušenosti klientů: