Odhaduje se, že 40 až 75% obyvatelstva na zemi v sobě nosí většího parazita, kterého můžeme snadno najít, pokud ho budeme hledat. Mezi parazity patří bakterie, kvasinky, plísně, viry, červy a hlísty.

Pokud chceme naše tělo důkladně očistit od plísní, musíme se zaměřit i na odstranění nežádoucích látek jako jsou zbytky léků – antibiotika, kortikoidy, chemoterapeutika. Také z těla musíme odstranit chemickou zátěž a těžké kovy. Dalším krokem je upravení metabolismu a výrazné omezení přijmu rafinovaných cukrů.

Kvasinky pod mikroskopem

Zdravotní potíže způsobené plísněmi

Plísně patří k významným alergenům a u citlivých jedinců mohou způsobit onemocnění kůže či jiné nemoci u lidí s velmi oslabenou imunitou.

Mykoalergózy – vyskytují se tam, kde je vysoký obsah plísňových spor a mykotoxinů v ovzduší. Způsobují onemocnění dýchacího ústrojí – průduškové astma, alergickou rýmu, bolesti hlavy, pálení očí. Účinnou obranou je dostatečné větrání a užívání vhodných čistících prostředků.

Mykotoxikózy – jsou závažná onemocnění způsobená mykotoxiny, které plísně vylučují. Zhruba 50 mykotoxinů má přímou souvislost s onemocněním člověka a zvířat. Nebezpečné jsou zejména ty, které snižují obranyschopnost organismu a mají  karcinogenní účinky. Známé jsou především Aflatoxiny BI a B2 a Patulin

Projev plísní v těle

Co to jsou vlastně mykotoxiny?

Mykotoxiny jsou jedovaté látky, které se objevují všude tam, kde je výskyt plísní. Jedná se o toxické sekundární metabolity, které vyvolávají různé toxické syndromy mykotoxikózy a to pozřením, inhalací, nebo přímo při kontaktu s kůží. Jejich působení závisí na typu toxinu a na délce kontaktu, na věku člověka a jeho kondici. Cílovými orgány napadení jsou buňky jater, ledvin, plic, nervů, endokrinních žláz a imunitního systému. Mají závažné karcinogenní účinky.

Jak se můžeme proti napadení a přemnožení plísní bránit, či se jich zbavit?

Odplísnění trvá mnohem déle než odkyselení, je třeba počítat s dobou i 4 měsíce až třeba i 2 roky.

Nejdůležitějším krokem by mělo být zastavení užívání širokospektrálních antibiotik, kortikoidů a hormonální antikoncepce. Dále je nutné změnit svůj dosavadní životní styl a zaměřit se na to co jíme.

  1. krok – vyhnout secukru, bílé mouce, mléčným výrobkům, ztuženým rafinovaným tukům a loupané rýži
  2. krok – vyloučení konzumace umělých barviv, dochucovačů a konzervantů
  3. krok – podstoupit detoxikační program a podpořit regenerační schopnost organismu

Základem dobré imunity jsou naše střeva, pokud se v nich již usídlily houby a plísně, musíme vytvořit zpět symbiotické prostředí pro zdravé bakterie.

Pouze čistá tkáň je odolná proti plísňovým infekcím.

Užíváním chemických léků narušujeme bariéru, která má za úkol nás chránit před průnikem škodlivých látek, bakterií, virů, plísní atd.