Jde o chronické onemocnění kůže, které se nejčastěji vyskytuje v pubertě, tedy v období hormonálních změn. Jedná se o zánět vývodů mazových žláz,  který se projevuje pupínkem, vřídkem, někdy až bolákem, odborně furunkl. Často končí trvalou jizvou.

Vzhledem k tomu, že jde o stagnaci mazu ve žláze, dochází často k rozvoj infekce formou roztočů plísní a bakterií. Nejčastěji se tento problém vyskytuje na obličeji, na zádech a horní části hrudníku. Vedle zánětu a jizvy v obličeji nelze opomenout, že má výrazný vliv na lidskou psychiku a zvláště u mladých lidí může vyvolat i deprese.

Z lékařského hlediska je velmi složitá. Velmi nutná je úprava stravy, někdy antibiotika, antiflogistika (léky tlumící zánět a bolest), antidepresiva a podobně.

Naše zkušenosti hovoří, že tento stav umíme zvládat i pouze pomocí přírodních preparátů. Zaměřujeme se na tělo komplexně, včetně vhodné detoxikace a je potřeba i zvýšená hygiena kůže. Dále se zaměřujeme na podporu imunitního systému dle stavu klienta, na úpravu pH organismu a také úpravu střevního mikrobiomu. Pokud je potřeba zaměříme se i na psychiku klienta.

Na kůži zvláště obličeje používáme kosmetiku obsahující mikrostříbro, která má velmi silný dezinfekční účinek a zabraňuje tak šíření plísní a bakterií.

Další příklady onemocnění, se kterými jsme pomohli: